Úvod:

Zámerom tohto článku je vniesť viac svetla a iný uhol pohľadu na striedavú starostlivosť. Nie je ani propagáciou striedavej starostlivosti ani jej zavrhovaním. Pri formovaní vzťahov po rozvode mám na zreteli najmä deti. Aby sa rodičia (ideálne) dohodli na takých podmienkach, v ktorých sa deti budú cítiť čo najlepšie. Základom premýšľania o tom najlepšom pre deti je, aby ostal zachovaný vzťah s oboma rodičmi a títo spolu korektne komunikovali. Je potrebné, aby rodičia prevzali zodpovednosť za situáciu a usporiadali rodinné vzťahy tak, aby deti zažívali čo najmenej stresu s tým spojeným. Striedavá starostlivosť takúto možnosť ponúka za predpokladu korektnej komunikácie rodičov.

Pozrime sa na striedavú starostlivosť trochu bližšie. Je veľa mýtov a nedorozumení, ktoré rodičom neumožňujú sa na nej dohodnúť.

1. Striedavá starostlivosť nie je iba 50/50

Je mýtus, že pri striedavej starostlivosti je možné iba striedanie 50/50. Sú možné aj iné pomery dní, rôzne kombinácie a alternatívy. Napríklad 60/40, 70/30 s rôznymi kratšími stretnutiami skombinovanými podľa konkrétnych potrieb. Alebo, môže byť počas školského roka dohodnuté, že jeden rodič je s deťmi o niečo menej, pričom rozdiel mu môže byť kompenzovaný cez prázdniny. Možností je veľa.

2. Je omyl, že pri striedavej starostlivosti sa neurčuje výživné

Uloženie povinnosti prispievať na výživu dieťaťa druhému rodičovi je závislé aj od rozdielu v príjmoch oboch rodičov. Ak jeden z rodičov zarába napr. 3 krát viac ako druhý rodič, môže mu byť súdom určené prispievať na výživu dieťaťa popri striedavej starostlivosti. Východiskom je zákonná úprava, ktorá garantuje právo dieťaťa na rovnakú životnú úroveň, ktorá mu má byť zachovaná u oboch rodičov.

3. Dieťa má mať jeden domov

Všimli ste si, že keď sa rodičia s deťmi sťahujú z bytu do domu, prípadne do zahraničia, nikto nerieši, že deti prichádzajú o svoj „jeden domov“. Pretože ten domov nie je číslo 1. Dôležitejší je vzťah dieťaťa s rodičmi. Deti pôjdu tam, kam idú aj rodičia. Myslime na zachovanie vzťahu k obom rodičom. Vzťah s deťmi sa dá budovať tak v jednom, ako aj v dvoch domovoch. Je nepochybné, že bývanie v jednom dome s oboma rodičmi počas detstva má pozitívny vplyv na zdravý vývoj dieťaťa. Ak však dochádza k rozdeleniu rodiny, treba zvážiť všetky možnosti.

4. Pri striedavej starostlivosti chodia deti s kuframi z jedného domu do druhého

Opäť, ak sa oprieme o dôležitosť vzťahu oboch rodičov s deťmi, máme viacero možnosti, ako to urobiť pre deti čo najlepšie. Napríklad, môžeme deťom v každom domove pripraviť vlastnú izbu, oblečenie, hračky, jednoducho, všetko čo potrebujú a na čo sú zvyknuté. Deti si tak nepotrebujú nič prenášať.

Alebo, deti môžeme zahrnúť do procesu zariaďovania. Necháme ich vybrať si, v rámci možností, zariadenie, doplnky do vlastnej izby. V procese rozchodu rodičov, ktorý sa deje mimo kontrolu detí, si môžu aspoň niečo vybrať a urobiť podľa seba. Je realistickejšie, že deti si prenášajú veci k druhému rodičovi, ku ktorému idú iba na víkend. Možno z toho vznikla predstava, že je tomu tak aj pri striedavej starostlivosti.

5. Najlepšie pre deti je, keď sa rodičia striedajú v jednom byte

Argumentuje sa tým, že deti ostávajú v jednom domove a toto im vytvára pocit bezpečia. Deti sa nemusia sťahovať, a tým pádom je pre nich rozchod rodičov znesiteľnejší.

Z výskumu na túto tému vyplýva, že tým najdôležitejším faktorom, ktorý vplýva na mentálne zdravie detí počas rozchodu rodičov, je skutočnosť, či sa rodičom darí udržať tento proces čo najmenej konfliktný a čo najviac „priateľský“ alebo nevyhrotený. Až potom nastupujú úvahy o rozdelení starostlivosti a o tom kto, kde , ako bude bývať.

Existujú aj názory, že striedanie sa rodičov v jednej domácnosti pri deťoch na nich môže pôsobiť mätúco. Môže to v nich vyvolať falošný pocit, že rodičia by sa mohli k sebe vrátiť. Deti tiež nevedia, či teda je dom mamin alebo otcov. Predlžuje sa tak u nich obdobie, kedy ešte dúfajú, že sa rodičia k sebe vrátia, nemôžu si túto udalosť jasne uzavrieť, začať nad ňou smútiť a tým sa s ňou aj zmieriť.

6. Pri striedavej starostlivosti budem musieť s druhým rodičom komunikovať

Tu záleží na tom, čo si pod tou komunikáciou predstavujete. Raz keď budete mať stanové kedy a u koho deti sú, nepotrebujete o tom komunikovať. Jedine ak by ste potrebovali niečo v harmonograme meniť, ale to bude závisieť na Vás, či Vám to stojí za to druhú stranu osloviť alebo nie.

V dnešných časoch existencie Edupage viete o všetkých školských výsledkoch, udalostiach, platbách, atď. z tejto aplikácie. Nie je nutné poskytovať informácie, ktoré sú takýmto spôsobom dostupné.

Ak je Vám nepredstaviteľné sa stretnúť s bývalým partnerom zoči voči, je možnosť odovzdať deti do školy/škôlky s tým, že toho druhého nestretnete. Zdravšie pre deti by bola možnosť, aby si rodičia deti odovzdali osobne a prehodili popri tom pár viet o tom, ako sa deti majú.

Na informácie o zdravotnom stave dieťaťa má vždy právo aj druhý rodič, bez ohľadu ako je porozvodová starostlivosť upravená. Informovaniu v tomto smere sa nevyhnete.

Ak máte dohodu dobre nastavenú, nie je nutné často komunikovať. Vždy sa viete vztiahnuť k jednotlivým dohodnutým bodom. Ak je teda toto dôvodom, prečo zvažujete nejsť do striedavej starostlivosti.