Prečo ľudia váhajú vstúpiť do procesu mediácie /2. časť
1. Čo ak je komunikácia medzi stranami mimoriadne konfliktná/nie je žiadna.
Je veľmi prirodzené, že to v konflikte takto vyzerá. Jednou z úloh mediátora/mediátorky je pomôcť stranám zúčastneným na mediácii zlepšiť ich komunikáciu na takú úroveň, že sú schopné konštruktívneho rozhovoru. Skúsený mediátor je trénovaný na to, aby udržal konverzáciu sústredenú na riešenie. Ak sú emócie strán natoľko vyhrotené, že nie je možné viesť diskusiu, dá sa osoby oddeliť a viesť oddelenú, tzv. „shuttle“ mediáciu.
2. Nie som dobrý/á vo vyjednávaní.
Niektorí ľudia majú pocit, že sa nevedia dostatočne zastať toho čo sami chcú, svojich názorov, a že druhí z toho nespravodlivo profitujú. V takomto prípade môže mediátor/ka zohrať významnú rolu, môže byť osobou, ktorá vyrovnáva pozície účastníkov. Okrem toho, že mediátor musí ostať neutrálny, taktiež nemôže dovoliť, aby jedna strana mala neúmernú výhodu oproti druhej zúčastnenej strane. Existuje veľa techník, ktoré má možnosť využiť skúsený mediátor/ka na vyvažovanie diskusie. Ak však mediátor dospeje po vyčerpaní všetkých možností a prostriedkov, vrátane napr. kyvadlovej mediácie, k záveru, že stretnutia nikam nevedú, sám ukončí mediáciu.
3. Nikto mi nezaručí, že sa dohodneme.
To je pravda. Podobne je to ale aj v prípade súdneho procesu. Ani tam Vám nikto nemôže garantovať výsledok, ktorý závisí od mnohých faktorov. V mediácii máte aspoň väčšiu šancu ovplyvniť výsledok dohody. Nezanedbateľný je tiež fakt, že okolo 70 % – 80 % zo všetkých uskutočnených mediácii skončí dohodou. Drvivá väčšina mediácii začína tak, že jedna strana tvrdí o tej druhej, že nikdy nepríde do mediácie. V konečnom dôsledku obe prídu a dohodnú sa. Zopakujem ešte raz, napriek tomu, že ani jedna strana neverí tomu, že ta druhá príde, po intervencii mediátora sa obe zúčastnia a eventuálne dohodnú. Tejto informácie je vhodné sa držať, nikdy nevieme ako veci dopadnú, keď sa do nich pustíme.
4. Čo ak mediácia nebude fungovať?
Ak budete mať pocit, že sa v mediácii nikam nehýbete, hocikedy môžete z nej odísť. S uvedením dôvodu, bez uvedenia dôvodu, je to na Vás a Vašom uvážení. Iba preto, že ste súhlasili s pokusom dohodnúť sa, nebudete nútení do pokračovania v procese až do dosiahnutia urovnania. Nedosiahnutie dohody v mediácii nebude prekážkou začať súdne konanie, túto možnosť máte vždy v zálohe.
5. Mediáciou iba strácam čas.
Otázka času je veľmi relatívna. Čo presne myslíte pod stratou času? Možno ste sa rozhodli, že návrh na súd podáte až po ukončení mediácie. Ak sa v nej nedohodnete a až potom sa obrátite na súd, budete čas investovaný do mediácie považovať za stratený. Ak Vám v tomto smere ide „o čas“, môžete v tom istom čase vstúpiť do mediácie a zároveň adresovať návrh súdu. Dokým súd vytýči prvé pojednávanie vo veci môže uplynúť naozaj veľa „času“. Spravidla od 3 – 12 mesiacov. Za toto obdobie môže už byť spor v mediácii ukončený a súdne konanie sa ani nezačne. Alebo si od súdu vyžiadate viac času na uzavretie dohody a súdne konanie sa preruší.
6. Chcem, aby rozhodol spravodlivo súd.
Ľudia majú rôzne dôvody, pre ktoré stoj čo stoj potrebujú podať žalobu na súd. Ak takto premýšľajú obe strany, nevyhnutne jedna utrpí porážku. Ktorá to bude? Nikdy vopred nevieme, aké dôkazy budú v súdnom konaní predložené, aký názor bude mať súd, atď. Je potešiteľné, že stále veľa prípadov a návrhov, ktoré boli podané na súd, nakoniec aj tak skončia uzatvorením dohody/súdneho zmieru. Buď pred uskutočnením prvého pojednávania vo veci samej alebo medzi jednotlivými prebiehajúcimi pojednávaniami, avšak ešte pred vynesením rozsudku.
7. Môj právnik mi neodporúča mediáciu.
Z akého dôvodu nie je Váš právnik za mediáciu? Advokát môže mať relevantné dôvody proti mediácii, avšak na druhej strane, čo ak nebol doposiaľ osobne zainteresovaný v mediačnom procese? Možno by bolo vhodné, aby sa advokáti sporových strán spoločne stretli s mediátorom, aby tak zistili, či je spor na mediáciu vhodný. V konečnom dôsledku, ste to Vy – klient, ktorý má posledné slovo. Možno by stálo za pokus kontaktovať ohľadom dohody priamo druhú stranu sporu (Váš advokát to urobiť nemôže, komunikovať smie len cez právneho zástupcu).
8. Môj právnik mi odporúča mediáciu, ale ja ju nechcem.
Ak Vám Váš právny zástupca odporúča mediáciu, bude mať asi veľmi dobrý dôvod. Možno už vyčerpal všetky dostupné právne argumenty, zákonné ustanovenia a prostriedky, ktoré má dostupné. Pravdepodobne ste narazili na samého seba, na Vaše hranice a na otázku, či Vám bude možné poodstúpiť od vlastného ega a sám/a zľaviť zo svojich nárokov.
9. Chcem, aby bol pri mediácii prítomný aj môj právnik.
To je samozrejme možné. Advokáti z mediácie vylúčení nie sú. Niekedy sú prítomní na všetkých mediačných sedeniach, inokedy len na jednom stretnutí. Aj v prípadoch keď sa mediácie osobne nezúčastňujú, majú dôležitú úlohu pre svojich klientov v oblasti právneho poradenstva. Rola advokáta sa tak v mediácii mení z právneho zástupcu na právneho poradcu.
10. Súd mi odporúča mediáciu, ale ja ju nechcem.
Ak Vám sudca/sudkyňa odporúča mediáciu bude mať už zrejme veľmi jasnú predstavu o tom, ako rozhodne. Toto odporúčanie pravdepodobne nadväzuje na tzv. predbežné právne posúdenie. Je ním povinnosť súdu prezentovať stranám, ako sa mu javí vec. Účelom je predchádzať prekvapeniu účastníkov z výsledku súdneho konania. Nechajte si poradiť od právnika, aké právne následky by pre Vás malo pokračovanie v súdnom konaní a či Vám uvedené riziko stojí za to alebo sa predsa len pokúsite dohodnúť.