Informácie o mediácii

Možno sa nachádzate niekde na polpriamke medzi začatím konfliktu a jeho koncom, ktorý je v nedohľadne. Pomaly Vám dochádza sila, trpezlivosť a nápady na riešenia. Vynára sa myšlienka podania žaloby na súd, takto to predsa nemôže ísť ďalej. Ak ste práve v podobnej životnej situácii, prosím čítajte ďalej. Ak nie – čítajte ďalej aj tak, možno budú informácie o mediácii prospešné pre Vašich blízkych alebo známych.

Ešte pred tým, ako by ste sa obrátili na jeden zo súdov SR, pouvažujte prosím nad možnosťou mediácie. Ak tento pojem počujete prvýkrát, veľmi rada Vám vysvetlím viac. Jednoducho na úvod –  predstavte si, že s človekom, s ktorým sa Vám doposiaľ nepodarilo vyriešiť spor sa ocitnete v uzavretej miestnosti. Ak ste sa práve tejto predstavy zľakli, predstavte si ďalej, že tam nie ste sami, ale sedí s Vami za stolom mediátor /mediátorka, o ktorom /ktorej viete, že je osobou nezávislou a nestrannou, a že jej ťažiskovým záujmom a povinnosťou je vytvoriť podmienky na to, aby ste sa dohodli.

Zároveň je mediátor ochrancom slušnej a nenásilnej komunikácie, garantom rovnakého časového priestoru na vyjadrenie Vašich názorov a zárukou dodržiavania pravidiel, ktoré sprevádzajú proces mediácie.

Ďalej je Vám známe, že spolu strávite hodinu, maximálne dve, nikto iný nebude mať prístup do miestnosti, môžete kedykoľvek odísť, zobrať si čas na rozmyslenie. Všetky informácie, ktoré v tejto miestnosti zaznejú, v nej aj ostanú. Povinnosť mlčanlivosti nám vytvorí bezpečné prostredie na zistenie hlbších motívov konfliktu a na objavovanie možno aj netradičných spôsobov konsenzu.

Ako som sa dostala k mediácii

Moje meno je Zuzana Buranská a k mediácii som sa dostala až po dlhoročnej právnickej praxi v Centre právnej pomoci, kde som nastúpila ako absolventka Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Doteraz si pamätám ten pocit zadosťučinenia, keď sa mi pre klienta/klientku podarilo dosiahnuť priaznivý výsledok, ktorý sa okamžite prejavil v reálnom živote (napríklad výživné pre matku s dieťaťom, vrátenie vlastníctva k nehnuteľnosti, rodičovskú dohodu, návrh na vykonanie exekúcie a pod.).

Takmer 5 rokov som žila v kanadskom Vancouveri, kde som študovala angličtinu, základy práva a základy psychológie. Tiež som sa naučila, ako sa správať v prípade, že stretnete medveďa čierneho, a síce, urobiť sa čo najvyššou, pozerať sa mu priamo do očí a robiť hluk. Ak však stretnete grizlyho, do očí sa mu v žiadnom prípade nepozerajte. Na počudovanie, všetky tieto poznatky som využila, napriek tomu, že som v Kanade medveďa nikdy nestretla. Niekedy takéto pravidlá „prežitia“ v prírode platia aj pre stretnutia človeka s človekom. Napríklad, osobe vo veľkom hneve do očí radšej priamo nepozerať.

Podobne je to pre mňa aj v mediácii. Nikdy neviete, ktorý návrh môže byť druhou stranou akceptovaný a ako sa situácia nakoniec skončí. Je dobré dať šancu diskusii.

Rozdiel medzi životom v konflikte a životom bez konfliktu je obrovský. Rada Vás budem sprevádzať na ceste k dosiahnutiu dohody.

* Na ďalšej stránke si môžete prečítať informácie o tom, čo je mediácia.