Ako za mediáciu neplatiť
Finančne nižšie náklady na mediáciu sú jednou z výhod, ktorú nám mediácia v porovnaní so súdnym konaním prináša. Nepochybne. Čo však v prípade, ak nemáme k dispozícii ani tieto “nižšie náklady”?
Aj takáto situácia má riešenie, a to pridelenie bezplatného mediátora za splnenia určitých podmienok, ktorého Vám určí Centrum právnej pomoci.
Podmienky bezplatnej mediácie
Poďme sa pozrieť bližšie na tri kumulatívne podmienky, ktoré je potrebné splniť na to, aby Vám bol pridelený mediátor Centrom právnej pomoci:
1. Je potrebné preukázať, že sa nachádzate v stave materiálnej núdze.
Posudzovanie splnenia tejto podmienky je výlučne v kompetencii Centra právnej pomoci a pre Vás to znamená zdokladovať svoj príjem, prípadne poberanie dávok zo systému sociálneho zabezpečenia (napr. potvrdenie o poberaní materského príspevku, rodičovského príspevku, výplatné pásky, potvrdenie o poberaní dávky v hmotnej núdzi, atď.).
2. Hodnota Vášho sporu je vyššia ako hodnota minimálnej mzdy platná pre príslušný kalendárny rok, v ktorom si žiadosť podávate (pre rok 2021 je to 623 Eur). Výnimku predstavuje situácia, keď hodnotu sporu nie je možné vyčísliť v peniazoch (napr. úprava styku s maloletým dieťaťom, vypratanie z bytu, atď.). Vtedy sa táto podmienka považuje automaticky za splnenú.
3. V spore, s ktorým ste sa na Centrum právnej pomoci obrátili, je možné vylúčiť zrejmú bezúspešnosť sporu. Čo prakticky v prípade mediácie znamená, aby s mediáciou súhlasila aj druhá strana sporu.
Kam mám ísť ak chcem bezplatného mediátora
Ak ste z Bratislavy, tak do kancelárie Centra právnej pomoci v Bratislave nachádzajúcej sa na Račianskej ul. č. 71, v tej istej budove ako Ministerstvo spravodlivosti SR. Centrum právnej pomoci má taktiež 14 ďalších kancelárií a vyše 40 konzultačných pracovísk po celom Slovensku. Pre konkrétnejšie informácie navštívte www.centrumpravnejpomoci.sk a nájdite pobočku, prípadne konzultačné pracovisko, ktoré Vám najlepšie vyhovuje vzdialenosťou.
Ako prebieha proces pridelenia bezplatného mediátora
1. Objednajte sa na osobnú konzultáciu do jednej z kancelárii Centra právnej pomoci, kde Vám pomôžu vyplniť formulár “Žiadosti o poskytnutie právnej pomoci”, prípadne si ho vyplníte sami tu.
2. Predložíte doklady, na ktoré Vás vyzve Centrum právnej pomoci ako napr. výplatné pásky, potvrdenia o poberaní rôznych štátnych dávok, doklady k predmetu sporu (napr. rodné listy maloletých detí, listy vlastníctva, atď.) a poskytnete kontakt na druhú stranu sporu.
3. V prípade, že druhá strana sporu vyjadrí súhlas s riešením sporu formou mediácie, Centrum právnej pomoci vydá rozhodnutie v správnom konaní, ktorým Vám určí konkrétneho mediátora zo zoznamu mediátorov a poskytne Vám kontaktné údaje príslušného mediátora.
4. Od tohto momentu komunikujete s mediátorom sami a jednotlivé stretnutia sa môžu začať.
Vyššie uvedený proces pridelenia mediátora môžete absolvovať aj prípade, že ohľadom Vášho sporu už prebieha súdne konanie. Na mediáciu nikdy nie je neskoro.
Pre viac informácii pozrite na www.centrumpravnejpomoci.sk, prípadne kontaktujte mňa na mediatorka@zuzanaburanska.sk.
Veľa šťastia,
